Podhájska a okolie

Podhájska sa stále viac dostáva do povedomia turistov nielen zo Slovenska vďaka geotermálnemu liečivému prameňu, ktorý z hĺbky 1900 m poskytuje slanú vodu podobnú Mŕtvemu moru. V obci sa nachádza turisticko-informačná kancelária a v okolí kúpaliska sa nachádza reštaurácie a malé obchodíky. Zaujímavé miesta v okolí Podhájskej:

Arborétum - Tesárske Mlyňany

Arborétum - Tesárske Mlyňany (33 km)

Arborétum Mlyňany SAV je špecializované pracovisko Slovenskej akadémie vied, botanická inštitúcia, ktorá spravuje najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe. Arborétum založil v roku 1892 Dr.Štefan Ambrózy-Migazzi. Jeho projekt vždyzeleného parku na ploche 40 ha patrí k prvým úspešne realizovaným veľkoplošným výsadbám vždyzelených drevín v Strednej Európe. Dnes Arborétum Mlyňany má takmer 67 ha. V dendroexpozíciách sú zastúpené najmä dreviny severnej pologule s dominantným zastúpením drevín Východnej Ázie.

Skalnaté obydlia – Brhlovce

Skalnaté obydlia – Brhlovce (44 km)

Dodnes sa traduje, že tunajšie skalné obydlia majú svoj pôvod v ochrane domáceho obyvateľstva pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí. Brhlovčania si do skál vysekali jedinečné obytné i hospodárske priestory. Kameň bol vhodným materiálom nielen na vytvorenie originálnych obydlí, ale poskytoval obyvateľstvu zdroj obživy. V devätnástom storočí sa stalo kamenárstvo najdôležitejšou formou existencie tunajších ľudí, ktorí sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa. V obci Brhlovce sa nachádzajú dve múzea: Tekovské Múzeum a Obecné Múzeum.

Ranč u Bobiho – Nový Tekov

Ranč u Bobiho – Nový Tekov (28 km)

Ranč u Bobiho ponúka možnosť aktívneho využitia voľné času pre milovníkov koní, športu, relaxu a krásnej prírody s celoročnou prevádzkou.Hlavnou relaxačnou aktivitou Ranča sú kone, jazdecká škola, možnosť jazdy v sedle, jazdy v koči a v zime na saniach. Návštevníci môžu využiť aj športové aktivity ako tenisový kurt, vonkajší bazén, minigolf, kolky, stolný futbal, možnosť rybolovu... Komplex ponúka salónik s krbom, reštauráciu so zimnou záhradou, v letných mesiacoch záhradnú reštauráciu s grilom.

Zrúcanina kláštora Mariánska Čeľaď

Zrúcanina kláštora Mariánska Čeľaď (5 km)

Nad Podhájskou, v hustom lese stoja ruiny kláštora. To miesto volajú ľudia kláštor Mariánskej Čeľade. Údajne mal kláštor špeciálne katakomby, dômyselne vybudované. Do tých chodieb by sa bez problémov zmestil furmanský voz zo záprahom. Tajná chodba vraj bola prepojená s kláštorom v Hronskom Beňadiku. Tajné chodby však kláštor mal, a to nie hocijaké. Boli zrejme poriadne veľké a nachádzali sa po celom okolí. Potvrdzujú to dodnes veľké krátery, ktoré sa vytvorili vplyvom dažďov.

Levice a Levický hrad

Levice a Levický hrad (30 km)

Levice sú sídlom najväčšieho okresu na Slovensku a zároveň 18. najväčším mestom na Slovensku. Medzi hlavné pamiatky mesta patrí zrúcanina Levického hradu. Levický hrad tvoria zakonzervované zrúcaniny gotického hradu nachádzajúce sa neďaleko centra okresného mesta Levice v Nitrianskom kraji. Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia s cieľom brániť južný prístup k stredoslovenským banským mestám. Na jej najvyššom mieste postavili gotický hrad, ktorý sa stal súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho, neskôr sa stal hradom kráľovským.

Kaštieľ - Beladice

Kaštieľ - Beladice (35 km)

V Beladiciach sa viackrát uskutočnilo Medzinárodné sochárske sympózium. Kaštieľ, ktorý spolu s hotelom tvorí komplex Park Hotel Tartuf je vzácnym a jedinečným pokladom medzi kaštieľmi na Slovensku a je chránenou kultúrnou pamiatkou. Dala ho postaviť na území príznačne nazvanom Pustý Chotár, šľachtická rodina Jesenských okolo roku 1820. Pokiaľ uprednostníte oddych pri fajansovom krbe, zaleje vás príjemné teplo a budete sa cítiť priam kráľovsky. Dotknete sa pôvodného neoklasicistického zábradlia od viedenského umeleckého zámočníka J. Wagnera a na moment sa vrátite do starých čias.

Námestie Európy – Komárno

Námestie Európy – Komárno (51 km)

Námestie Európy je jedným zo slovenských unikátov európskeho rozmeru. Každý dom, ktorý sa na tomto námestí nachádza, totiž reprezentuje inú európsku oblasť, respektíve štát. Nájdeme na ňom architektúru ukrajinskú, poľskú alebo fínsku. Nechýbajú však ani príklady domov z Vatikánu, Walesu, Írska, Transylvánie, Islandu alebo Grónska. Dovedna sa na námestí nachádza viac ako štyridsať budov. A hoci každá z nich reprezentuje inú architektúru, spolu tvoria harmonický celok. Námestie sa stalo turisticky vyhľadávaným miestom, pretože okrem unikátnych stavieb ponúka aj prijemný oddych na lavičkách pri fontáne nazvanej Milénium, alebo v útulných kaviarničkách. Námestie s veľkosťou 6500 metrov štvorcových vyrástlo v rokoch 1999 až 2000.

Vadaš – Štúrovo

Vadaš – Štúrovo (58 km)

Štúrovo je predovšetkým kúpeľným mestom. Vo Vadaš Thermal Resort nájdete 7 vonkajších a 2 vnútorných bazénov medzi nimi masážny bazén, vonkajší sedací bazén s celoročnou prevádzkou a jedinečný bazén s umelým vlnobitím. Krytý komplex s termálnou vodou očakáva návštevníkov počas celého roka.

Topoľčianky

Topoľčianky (49 km)

Pýchou obce Topoľčianky, ktorá leží severne od Zlatých Moraviec na západnom Slovensku je rozsiahly anglický park, do ktorého je malebne zasadený klasicistický kaštieľ vytvárajúci južné krídlo historického objektu staršieho zámku. Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov, po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. Do Topoľčianok mimoriadne rád pravidelne chodieval prvý prezident Československej republiky T.G. Masaryk, ktorý tu nielen oddychoval, ale aj pracoval. Z klasicistického zámockého krídla sa postupne stalo múzeum. Jeho návštevníci môžu obdivovať bohatú knižnicu s vyše 14-tisíc zväzkami, ktorá je jednou z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku. V Topoľčiankach môžete ďalej navštíviť národný žrebčín alebo známe vinárstvo Château Topoľčianky.

Ostrihom

Ostrihom (61 km)

Ostrihom bolo prvé kráľovské mesto v Maďarsku. Nachádza sa na pravej strane Dunaja. Jeho história má dlhé korene a už od dávna je hlavným sídlom katolíckej cirkvi. Hlavným symbolom a poznávacím znamením je Ostrihomská bazilika sv. Štefana, ktorá je druhá najväčšia na svete po Vatikánskej bazilike, a pýši sa najväčšou olejomaľbou na oltári. Rozprestiera sa na ploche 5 660 m2 čím je najväčšou sakrálnou stavbou v Maďarsku a zároveň najvyššou pamiatkou krajiny. 150m od mosta Márie Valérie sa začína cyklistická trasa pozdĺž Dunaja dlhá približne 15km. Ostrihom sa stalo dôležitým priemyselným mestom vďaka výrobe automobilu Suzuki. Štúrovo a Ostrihom spojuje cez Dunaj most Mária Valéria prechod je možný pešo aj s vlastnou dopravou. Medzi dvoma mestami je zabezpečená medzimestská doprava.

Ski Lift – Obec Čechy

Ski Lift – Obec Čechy (9 km)

V zimnom období môžu návštevníci z Podhájskej okrem termálneho kúpaliska a wellnessu využiť aj možnosť lyžovania v neďalekej obci Čechy, ktorá je od Podhájskej vzdialená 9 km. Obec vlastní 200 m dlhý lyžiarsky vlek, ktorý je pri v hodných snehových podmienkach v prevádzke denne. Záujemcovia o lyžovanie môžu využiť aj možnosť večerného lyžovania. Pri vleku je možnosť občerstvenia v bufete. Na lyžiarskom svahu je vybudovaný systém umelého zasnežovania. Oproti lyžiarskemu svahu sa nachádza vodná plocha rybníka, ktorá je v zimných mesiacoch zamrznutá a túto možno využívať na korčuľovanie a hokej. Pri vhodných snehových podmienkach sa v okolí obce nachádzajú terény vhodné na bežecké lyžovanie. Lyžiari lyžujú na kopci Pallag. Svah je dlhý 250 metrov a má prevýšenie 38 metrov. Dolná stanica vleku sa nachádza v nadmorskej výške 240 metrov. Lyžiarsky svah v obci Čechy je najnižšie a najjužnejšie položeným lyžiarskym svahom na Slovensku. Možnosť finančne nenáročnej lyžovačky využívajú najmä ľudia z okolitých miest a obcí.

Nitra a Nitriansky hrad

Nitra a Nitriansky hrad (42 km)

Nitriansky hrad situovaný na skalnom brale mal vždy strategický význam, lebo bol prirodzenou pevnosťou nad meandrom rieky Nitra. Už v 13-tom storočí bol hrad tak dokonale opevnený, že vydržal útok Tatárov. Najstaršou zachovalou stavbou je románsky kostol sv. Emerama. Dominantou hradného areálu je katedrála, biskupský palác a mohutné opevnenie. Dnes na hrade sídli biskupský úrad. Množstvo úprav, opevňovacích a rekonštrukčných prác počas stáročí úplne zmenili pôvodný vzhľad hradu. Komplex hradných záhrad ponúka svojim návštevníkom neopakovateľnú atmosféru a jedinečný výhľad na mesto. Nitriansky hrad je kolískou našich kultúrnych i národných dejín. Svojich návštevníkov nadchýna nádhernými kulisami historických budov, zelene a dômyselného osvetlenia.

Múzeum vodného mlynárstva - Kolárovo

Múzeum vodného mlynárstva - Kolárovo (44 km)

Lodný mlyn v Kolárove na juhozápadnom Slovensku je posledným exemplárom plávajúceho mlyna a jediným lodným mlynom na Slovensku. V mlyne sídli Múzeum vodného mlynárstva. K neodmysliteľnej súčasti územia patrí už od polovičky 15.storočia “Hrad mieru”, ktorého zvyšky sú ešte zachované. K ďalším pozoruhodnostiam tohto územia a areálu patrí drevený most pre peších s celodrevenou zastrešenou konštrukciou. Svojou dĺžkou 86 m sa radí medzi najdlhšie v Európe. Mlyn je súčasťou areálu s viacerými technickými pamiatkami a možnosťou oddychu a občerstvenia v tradičnej "Krčme u Mlyna", ktorá okrem iného upúta aj ojedinelou ponukou bylinkových likérov. Počas celej letnej sezóny sa v areáli koná množstvo rôznych kultúrnych i gastronomických podujatí, tiež sa tu organizujú ekotábory pre školy.